مشاور آماده گفتگو با شما است
دانلود آنالیزها
تایل سقفی گچی

تایل سقفی گچی

تایل سقفی گچی یا سقف کاذب گچی بر روی سقف اصلی کار گذاشته می شود که دارای یک شبکه سازه سپری است که توسط آویز به سقف اصلی متصل و تایل های گچی درون این شبکه سقف کاذب قرار می گیرند. تایل های سقفی گچی به دو دسته سقف کاذب ثابت و یکپارچه و سقف کاذب مشبک تقسیم می گردد. ویژگی کلی انواع مختلف سقف های کاذب گچی عبارت اند از سبکی، سرعت اجرای بالا، سهولت در نصب، امکان تعویض و تعمیر سقف، ضد حریق و ضد رطوبت، مقاوم در برار زلزله، عایق صوتی و آکوستیک بودن، عایق حرارتی، کاهش امکان خطا، امکان عبور دادن تاسیسات مکانیکی و الکتریکی از پشت سقف، انعطاف معماری بالا و غیره. استفاده از سقف کاذب گچی باعث میگردد دغدغه پوشش و مخفی نگه داشتن عوامل زیر سقف از بین برود. به منظور افـزایش مقاومت تایـل ها در بـرابر نفـوذ آب در محیط های تاسیساتی از روکش آلومینوم در پشت صفحه استفاده می شود. سرعت و سادگی نصب سقف مشبک و دسترسی آسان به پشت سقف بعد از اتمام کار، قابلیت نورپردازی متنوع، از دلایل استفاده ی روزافزون این سیستم است. سقف کاذب در مواردی مانند پوشش تأسیسات زیر سقف اصلی، آکوستیک کردن فضا، ایجاد احجام دکوراتیو، هدایت و جلوگیری از اتلاف دما و رطوبت، نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و... قابلیت خود را بروز می‌دهد.

تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) مروارید بندر پل 

صنایع گچ مروارید بندر پل با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه تولید و صادرات مصنوعات گچی مرغوب در جنوب ایران و کسب دستاوردهای فراوان در عرصه ملی، منطقه ای و بین المللی، مفتخر است با بکارگیری آخرین دستاوردهای علمی ، تکنولوژی روز جهانی در زمینه تولید تایل گچی توانسته تحولی بزرگی ایجاد نماید. استقرار کارخانه در استان هرمزگان و فاصله 55 كيلومتري بندر شهيدرجائي واقع در شهر بندرعباس، بعنوان بزرگترين بندر تجاري ايران و قابليت دستيابي به امكانات تجهيزات بندري ، باعث توانمندي بيشتر ما در ارائه خدماتی چون بارگیری سریع تایل سقفی گچی در بارج، بارگیری سریع تایل سقفی گچی در کشتی و بارگیری سریع تایل سقفی گچی در کانتینر ، تحویل فوری و به موقع و صادرات انواع تایل سقفی گچی با قیمتی مناسب و ارزان به اقصی نقاط جهان از جمله کشورهای آسیایی، خاور میانه،افریقایی می باشد.


برندهای معتبر تولیدی تایل سقفی گچی مروارید

این شرکت برای حضور در بازارهای جهانی تایل سقفی گچی، تایل سقفی گچی را با برندهای معتبر ذیل ارائه می نماید.
 • تایل سقفی گچی مروارید              Morvarid Gypsum Ceiling Tiles
 • تایل سقفی گچی جی پل                     GyPol Gypsum Ceiling Tiles
 • تایل سقفی گچی پل                               Pol Gypsum Ceiling Tiles
 • تایل سقفی گچی واسط                        Wasit Gypsum Ceiling Tiles

تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل  (GyPol)

صنایع گچ مروارید بندرپل به منظور رقابت در بازار جهانی و تایل سقفی گچی وارداتی و توسعه فعالیت خود در زمینه تولید تایل سقفی گچی اقدام به معرفی برند تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) بعنوان تولید ملی تایل سقفی گچی با روش تولید جدید و به کارگیری بهترین تکنولوژی روز تولید تایل سقفی گچی در عرصه جهانی و کیفیت عالی و برتر بعنوان تایل سقفی گچی داخلی در جنوب ایران (بندرعباس) و سازگار با اقلیم ایران نموده است و با تولید انبوه ، بسته بندی بهینه، اقتصادی تایل سقفی گچی برای مصرف کننده تایل سقفی گچی، آینده ای روشن برای صنعت رو به رشد ساختمان و بازار متعارف تایل سقفی گچی داخلی و صادرات تایل سقفی گچی از کشور جمهوری اسلامی ایران متصور است. این سقف ها در طرح های زیبا و دکوراتیو و ابعاد مختلف تولید می شوند که به طراحان و معماران امکان ارائه طرح های خاص و تزئینی را می دهد. تایل سقفی گچی جی پل (GyPol) به دلیل سبک بودن و با درنظر گرفتن اصل سبک سازی و ایمنی ساختمانها در برابر زلزله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و نقش مهمی را در رشد ساخت و ساز و بلند مرتبه سازی در کشور ایفا می کنند. تایل سقفی گچی برای ساخت و ساز خشک ،نمای داخلی ساختمان مناسب بوده و بدلیل سبکی وزن تایل سقفی گچی، بارگیری و تخلیه تایل سقفی گچی جی پل چه بصورت فله و بسته بندی صورت پالت بر روی کامیون، بارگیری در خن کشتی ، بارگیری بر روی بارج و استافینگ تایل سقفی گچی درون کانتینر بسیار ساده و آسان میباشد.
تایل های سقفی گچی جی پل (GyPol) با هدف استفاده بهینه از انرژی و منابع طبیعی، صرفه اقتصادی، سرعت، کیفیت و تطابق با نیازهای متعدد جامعه امروزی طراحی شده اند و از مزایای تایل سقفی گچی یا سقف کاذب گچی جی پل می توان به جذب صوت بالا، عایق برای عبور رطوبت، حشرات، پایداری بیشتر نسبت به انواع دیگر، سرعت اجرای بالا، دسترسی آسان به فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب، زیبایی و استحکام فوق العاده و نگهداری آسان اشاره نمود. تايل هاي گچي در دو نوع بدون روکش و روکش دار توليد و عرضه مي گردند. تايل هاي بدون روکش داراي قابليت رنگ آميزي مي باشند. تايل هاي با روکش P.V.C نيازي به رنگ آميزي نداشته و بدين ترتيب سرعت کار بالا مي رود. تايل هاي با روکش آلومينيوم (در پشت تايل) در مکان هايي که احتمال ريزش آب بر پشت تايل وجود دارد (مانند محل عبور لوله هاي تأسيساتي) و يا در محيط هايي که احتمال تعرق وجود دارد (مانند مناطق شرجي نظير شمال يا جنوب کشور) مورد استفاده قرار مي گيرند.
صرفه اقتصادی ، قابلیت تمیز شدن  ، ضد حشره و ضد حریق بودن ، تنوع در طرح و رنگ  و اجرای سریع این محصول موجب شده در اکثر ادارات ، پارکینگهای طبقاتی ، لابی مجتمع های مسکونی ، دفاتر شرکتهای خصوصی و مغازه ها متناسب با سلیقه افراد به کار گرفته شود .
این محصول باطرحهای مختلفی از قبیل شطرنجی (حصیری)  ،تخم مرغی،ساده برفکی و ... عرضه میگردد. علاوه برطرحهای مختلف،استفاده از پانچهای دایره ای به صورت منظم و نامنظم و پانچهای مربع زیبایی دیگری به این محصولات داده و دارای خاصیت جذب صوت نیز میباشند .
فروش و توزیع تایل سقفی گچی جی پل با قیمتی مناسب در سراسر کشور توسط نمایندگی های مجاز و عاملیت های فروش این شرکت انجام می پذیرد.

مشخصات تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل 

 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) با روکش PVC ( روی تایل ) و آلومینیوم ( پشت تایل )
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) تولید شده توسط تیم مجرب تولید با کمک تجهیزات مدرن و خط تولید استاندارد روز دنیا
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) با ابعاد : 600 x 600 میلی متر
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) با ضخامت 8 میلی متر

ویژگی های تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل 

 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) با قابلیت نصب سریع و آسان
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) در طرح های متنوع
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) بدون نیاز به رنگ آمیزی
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) مقاوم در برابر رطوبت به دلیل استفاده از روکش آلومینیوم
 • تایل سقفی گچی جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) قابل استفاده در مکان هایی که احتمال ریزش آب وجود دارد
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid)  دارای نوار محافظ لبه تایل
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) مناسب جهت دکوراسیون ، تزئین سقف تالارها، ساختمان های بزرگ ، سینماها، بناهای مسکونی ، ساختمان های اداری و ساختمان های تجاری ، مراکز بزرگ خرید ، پارکینگ ساختمان های مسکونی، تجاری، عمومی
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) با سطحی صاف و یکنواخت امکان ایجاد فضاهای بسیار زیبا با قابلیت دوام و عمر طولانی با ضمانت و کیفیت یک تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) عالی در سطح استاندارد روز جهانی را برای شما مشتریان ، توزیع کنندگان، خریداران، فروشندگان، پخش کنندگان، عمده فروشان، فروشندگان مصالح ساختمانی، اجرا کنندگان دکوراسیون داخلی ساختمان و نصابان تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) فراهم می نماید.
 • تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل (GyPol) و مروارید (Morvarid) و استفاده از تجربیات ، دانش و مطالعات تشکل های علمی و صنفی ، سرمایه گذاران و فعالین بخش ساختمان من جمله انجمن صنفی کارفرمایان و انبوه سازان، انجمن انبوه سازان مسکن، کانون سراسری انبوه سازان، نمایشگاه های تخصصی انبوه سازان مسکن و ساختمان، سازمان نظام مهندسی ساختمان، مسکن و شهرسازی، نوسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ، دفاتر امور مقررات ملی ساختمان، وزارت راه و شهرسازی، اداره کل نوسازی مدارس، ضوابط و استاندارد فضاهای مسکونی و شهری، کمیته ملی استاندارد.

ابعاد تایل سقفی گچی (سقف کاذب گچی) جی پل 

600 x 600 میلی متر مربع

 سایر امکانات بارگیری تایل سقفی گچی

 • محوطه دپو و بارگیری آسفالته و مسقف تایل سقفی گچی در اسکله شهید رجائی
 • تجهیزات استاندارد جهت بارگیری تایل سقفی گچی در اسکله شهید رجائی
 • نیروهای مجرب و آموزش دیده جهت بارگیری تایل سقفی گچی در اسکله شهید رجائی
 • تیم بسیار قوی ترخیص تایل سقفی گچی ، تخلیه و بارگیری تایل سقفی گچی
 • تیم بسیار قوی کنترل و نظارت بر تخلیه و بارگیری تایل سقفی گچی
 • بار شماری تایل سقفی گچی
 • نمایندگی کشتیرانی و ایجنسی کشتی های وارده و خارجه

 مزایای تایل سقفی گچی

 • سبک بودن
وزني که اين نوع از سقفها در مقياس هر متر مربع دارند چيزي حدود 15 الي 18 کيلوگرم است.
 • قابليت نصب آسان و سريع
به دليل اتصالات آلومينيومي و سيستم پيش ساخته که در اين نوع سقف بکار رفته نصب آن به آساني و با سرعت بيشتر انجام مي گيرد.
 • امکان ايجاد نمودن طرحهاي متفاوت
 • بسيار مقاوم در برابر آتشسوزي و عدم ايجاد نمودن دود
 • رنگ کاري با پرداخت بسيار کم
 • قابلیت تعویض قطعات
 • ثبات بالاي رنگ
 • رنگ در سالهاي طولاني حتي در مقابل نور خورشيد تغيير نخواهد کرد.
 • مقاوم در برابر ضربه
 • عايق صوت
 • تهوبه هواي مناسب
سقفهاي گچي اين قابليت را دارند که رطوبت و حرارت را بگونه اي تنظيم کنند که فضاي مناسبي براي زندگي ايجاد شود.
 • سازگاري با محيط زيست
آسيب نرساندن به محيط زيست به علت نداشتن مواد زيان آور.


سقف کاذب ترکيبی

اجرا کردن چند نوع از سقف کاذب در کنار يکديگر را در شکل يک طرح هندسي نامنظم و يا منظم و ايجاد اختلاف سطح و شکست را سقف کاذب ترکيبي مي نامند.
براي اجرا کردن چنين سقفهايي طرحي مناسب با سازه هايسقف کاذب لازم مي باشد. به همين علت مي توان با انجام نورپردازي با انواع مختلف چراغها جلوهاي بخصوصي را خلق کرد.
براي اينکه چنين سقف هايي را اجرا کنند در ابتدا بايد زيرسازي هاي مناسبي را اجاد کرده که متواند هوراه با آهنکشي و يا فاقد آهنکشي باشد. سقفها کاذب ترکيبي هنگامي که در فضاهاي بزرگ اجرا مي شوند جلوه زيباتري دارند.

کاربرد سقف های کاذب در ساختمان

این نوع سقف ها به اسکلت ساختمان متصل می شوند و بار آنها بر روی سازه اصلی ساختمان می باشد. به این شکل یک فضای خالی بین سقف ذکر شده و بخش زیرین سازه اصلی ایجاد می شود. چنین سقفهایی را می توانند صاف و یا به هر شکل دیگری بسازند. باید سقف های کاذب را با استفاده از مصالح سبک بسازند و در قالب بندی انها بسیار دقت بشود تا به شکلی مناسب به کلافبندی و یا اسکلت ساختمان متصل بشوند که در اثر ضربات ناشی از زمین لرزه به دیوارهای مجاور خسارتی وارد نشود.
همینطور یکی از رشته های معماری داخلی ساختمان می باشد که به منظور پوشش دادن سقف اصلی و یا زیر سقف کاربرد دارد. اطلاعات زیادی از گذشته این رشته موجود نیست. اینکه اولین کسانی که سقف های کاذب را مورد استفاده قرار دادند تا چه حد از کاربرهای متفاوتی که دارد مطلع بودند معلوم نیست اما چیزی که مشخص می باشد اینست که سقف کاذب تونسته در مدت کوتاهی در صنعت ساختمان جای خود را پیدا نماید. در سالهای 1365 سقفهای کاذب اولیه که در قطعاتی پلاستیکی ساخته شده بودن در سقفهای کامپوزیت کرمیت مورد استفاده قرار گرفتند. به علت قیمت بالای مصالح و همچنین نچسبیدن آنها به خاک و گچ و همینطور خزش استفاده آن را مقید نمود. از طرفی دیگر تولید انواع ورق گالوانیزه به شکل رابیتس در فرمهای متفاوت و تولید شدن ورق گالوانیزه در ایران ما را به سوی استفاده کردن از این محصول کشاند. سقفهای کاذب را می توان بصورتهای زیادی نصب کرد از قبیل چوبی ،گچی ،پی وی سی ،فلزهای رنگی ،شیشه ،آهن ،فلزهای فلزی با روکش ،آلومینیوم ، کامپوزیت و …. که در هر یک از این صورت ها می توان آنها را به شکل واحدی و یا به همراه هم اجراء کرد.
یکی از ویژگی های این رشته ساختمانی این است که می تواند این دغدغه را از بین ببرد که چگونه عوامل زیر سقف را بپوشانیم و مخفی کنیم. در مواردی زیادی سقف کاذب قادر است که قابلیت خود را نمایش دهد از قبیل: آکوستیک نمودن ،عبور دادن تاسیسات ،دکوراتیو ،سبک نمودن ساختمان در برجها ،هدایت کردن رطوبت و مانع از تلف شدن دما ،ایجاد نورپردازی متناسب با محیط زندگی و کار و…… مهمترین کاربردی که سقف های کاذب دارند پوشش است بعد از آن دکوراتیو ،رنگ آمیزی و همینطور ایجاد نورپردازی مناسب.
پا به پای رشتهای متفاوت ساختمان و صنایع مختلف سقف کاذب رشد و پیشرفت کرده است. سقف کاذب جزء صنایع فلز و همچنین ساخت و ساز که کاربرد آنها در ساختمان است می باشد. در صنعت نوین ساختمان این رشته به نحو احسن به خدمت گرفته شده است. همچنین به صرفه می باشد که تولید آن را به صورت انبوه رساند که این مسئله به خودی خود دارای اهمیت زیادی برای مهدسان ساختمانی می باشد. افرادی که در زمینه طراحی سقفهای کاذب فعالیت دارند نیز آشنایی با انعطاف پذیری متریال سقفهای کاذب دارند. این طراحان اطلاع کاملی از شکلهای مختلف محصولات دارند و این اطلاعات به آنها در طراحی نقشه های بهتر کمک می نماید. این نقشه ها بعد از اجرا نیز زیبایی که روی کاغذ داشته اند را حفظ می کنند.
طراحانی که در رشته های صنعت ساختمان فعالیت دارند باید به تخصص های ویژه و همچنین نوع و ساختار سازه ها آشنایی کامل داشته باشند علاوه براین باید بطور کامل تمامی مدل های سقف های کاذب را بشناسند تا بتوانند زمانیکه در حال اجرای طرح بصورت عملی هستند و یا حتی زمان طراحی نقشه اولیه براحتی از آن ها استفاده کنند. برای انتخاب یکی از مدل ها سقف کاذب مختلف با به شرایط مانند میزان هزینه, طرح محیط, آب و هوا, درجه حرارت, نور محیط  و … توجه داشت.
یکی از مسائلی که بیشتر سازندگان سقف های کاذب به آن توجه می کنند قابلیت نصب ساده و سریع می باشد و خیلی از سازندگان در این موضوع با یکدیگر رقابت دارند. کسانی که در کار طراحی این سقف ها هستند به این نکات توجه می کنند و علاوه براین نکات به مواردی که صاحب کار به آن ها اشاره دارد نیز توجه می کنند تا در نهایت سقف هایی را طراحی کنند که علاوه براینکه از نظر موارد استاندارد, کامل باشد بتواند صاحب کار را نیز راضی نگاه دارد. برای نمونه اگر قرار باشد که آن سقف ها برای شرکت های تاسیساتی طراحی شود بهتر است که سبک, تهویه مناسب, گوشه های متناسب, توانایی نصب آسان, موجود در اندازه های مختلف باشد. مشاوره میان سازنده و معماران می تواند بسیار سازنده باشد.

فواید کار با سقف کاذب

 • توانایی بکارگیری عایق حرارتی در سقف و درز بندی بسیار کامل و دقیق برای جلوگیری از تبادل دما
 • استفاده از سقف های کاذب می تواند باعث کاهش مصرف انرژی شود.
 • جلوگیری از تبادل هوای درون محیط با محیط بیرونی
 • کاهش فضای اشغال شده  و جلوگیری از مصرف بیهوده انرژی

دلایلی که استفاده از سقف کاذب را توجیه می کند

 • کاهش فضای مصرفی و قابلیت ایجاد سقف کوتاه تر
 • دوام و زبایی بالا سقف های P.V.C
 • ایجاد روکش برای زیر سقف
 • توانایی ایجاد محیطی برای قرار گرفتن وسایل و تجهیزات مختلف
 • عایق صدا و دما

پوشش زیر سقفهای کاذب

در مکانهایی که از ملات سیمان استفاده می شود توصیه می شود که رابیتس فولاد سیاه استفاده بوشد و درصورت استفاده از ملات گچ توصیه می شود که از رابیتس گالوانیزه استفاده شود. باید رابیتس را در فاصله های مشخص توسط مفتول مناسب به آهن بست ،بصورتی که در سطح تمام شده هیچ فرورفتگی و بیرون زدگی به چشم نیاید. در صورت استفاده کردن از رابیتس با نمره 2 فاصله پروفیلهای اصلی از یکدیگر باید حداکثر 35 سانتیمتر و اگر از رابیتس با نمره 3 استفاده شود فاصله باید حداکثر 50 سانتیمتر باشد. می توانید از تکه سیم مفتولی که آن را دولایه کرده اید و قطر آن دست کم 0/7 میلیمتر می باشد برای اتصال دادن پروفیل ها فرعی و افقی با پروفیل ها اصلی و همچنین وصل کردن رابیتس به پروفیل ها فرعی استفاده کنید.حتما به نکات قبلی ذکر شده, توجه کنید. باید در هر یک متر مکعب 3 آویز عمودی نصب شوید.
تمامی نکاتی را که درباره رابیتس ذکر کردیم از پروفیلهای اصلی و یا فرعی افقی ،آویزها ،ابعاد حداقلی و فاصله ها درباره کانتکس هم صدق می کنند. در صورتی که در نقشهای اجرایی جهت مانع شدن از آسیب رسانی موریانه و یا دیگر حشرات مزاحم بر کانتکس روش خاصی در نظر نگرفته شده باشد ،در چنین حالتی بر روی حصیر کانتکس باید دو غاب آهک یا گچ ریخته بشود ،به شکلی که این دو غاب تمامی سطح را بپوشانند و روی کانتکس قشر نازکی تشکیل بدهند.

سقف کاذب تایل با گیره های نمایان

این نوع از سقف ها کاذب در بین بهترین سقف های کاذب جای دارند. بخش هایی که بصورت آماده که همان نگهدارنده ها می باشند دارای نام های مینرال, کلیک, مشبک و آرمسترانگی می باشند. نوع سقف کاذب براساس نوع ماده سازنده تعیین می شود. ماده سازنده را صاحب کار سفارش می دهد اما اندازه طول و عرض سقف را باید بگونه ای انتخاب نمود که مضربی از عدد 60cm باشد. ماده تشکیل دهنده سقف می تواند گچ, چوب, پلاستیک گلاس, آلومینیوم, الیاف فشرده شده و غیره باشد.
بهترین روش نصب برای این نوع از سقف کاذب استفاده  از گیره ها مفتول گالوانیزه می باشد. در رابطه با گیره ها آلومینیومی نیز با کمی تفاوت می تواند به همین شکل قابل نصب می باشد و بطور کلی می توان ایگونه به این موضوع اشاره کرد که روی آن هیچ خط یا شیاری و حتی زبانه ای قرار ندارد و گیره ها به اندازه های مشخصی ( معمولا 6 یا 5 و یا حتی کمتر ) ساخته می شود و سپس به رنگ مورد نظر درآورده می شوند و سپس به محل نصب سقف کاذب برده می شود و در آن جا هم به اندازه های دلخواه برش زده شده و نصب می گردند. یکی از مزیت های عمده گیره ها آلومینیومی تنوع فراوان در شکل و همچنین رنگ آن ها می باشد.
اگر قصد دارید که این نوع از سقف ها را با فاصله خیلی زیاد از سطح زمین نصب کنید پیشنهاد می شود که از پروفیل هایی از جنس آهن استفاده کنید. شرایطی مانند ارتفاع فضای پشت سقف کاذب و یا فاصله تا کف زمین و … تاثیرگذاری بسیار زیادی دارند. البته توجه داشته باشید که برای ماده های سنگین بهتر است از زیر ساخته های مجزا استفاده کنید. امروزه این نوع از سقف های کاذب در ایران از محبوب ترین ها  به شمار می آیند.


بررسی سقف سنتی و مدرن

از گذشته های دور انسان به فکر ساخت سرپناهی امن و بدور از هرگونه خطر بوده است . اول بار دیوار و سقف خانه ها از جنس چوب و کاه گل بودند ، و تا سال ها ساخت و ساز بنا ها از این روش تبعیت می نمود تا اینکه در ایران آجر ، تیر آهن و سیمان رواج یافته و کم کم استفاده از این مصالح در کشور نهادینه گردید . و به عبارت بهتر اولین ساختمان هایی که با نقشه ، محاسبات و بر اساس مباحث سازمان نظام مهندسی ساخته شدند به کمک همین مصالح بودند ، بدین صورت که برای تیر و ستون ساختمان ها از تیر آهن با سایز های متفاوت استفاده می شد و به عنوان سقف هم با کنار هم قرار دادن تیر آهن ها و پر نمودن فضای آنها توسط آجر و ملات مخصوص به خود که عمدتا از گچ تشکیل میگردید سقفی تحت عنوان طاق ضربی ایجاد گردیده که روی سقف توسط متریال ای نظیر قیرگونی یا ایزوگام ایزوله میگردد و زیر این نوع سقف توسط یک لایه 2 سانتی گچ پوشیده می شد ، در آن زمان هنوز چیزی تحت عنوان سقف کاذب تعریف نشده و رواج نیافته بود ، برای سال های متمادی این سیستم سقف به دلیل آسانی  در دسترس بودن مصالح رواج یافت که همین چند سال قبل منسوخ گردید و جای خود را به سیستم های سقف بهینه تری داد .
پس از سیستم طاق ضربی به دلیل راحتی پیمانکاران و قیمت تمام شده ارزان همچنین نیاز به مصالح و تجهیزات در دسترس ، سقف تیرچه و بلوک در ایران به شدت مطرح گردید به طوری که درصد قابل توجهی از بنا های ساخته شده در استان های سراسر کشور با همین سیستم سقف تیرچه بلوک ساخته شده اند.
نحوه کار این نوع سقف به این شکل است : با توجه به بار زنده محاسبه شده تیرچه ها در فواصل معین کنار یکدیگر قرار گرفته و میان آنها توسط مصالح پر کننده مانند بلوک سیمانی سقفی ، بلوک سفالی و یونولیت پر می شود تا از هدر رفتن بتن در زمان بتن ریزی جلوگیری شود ، از مزایای تیرچه و بلوک می توان به یکپارچه بودن آن پس از بتن  ریزی و تحمل مقدار بار زنده و مرده قابل توجه اشاره نمود . لازم به ذکر است که میزان فولاد مصرفی در این سقف نسبت به طاق ضربی به صورت قابل توجهی کاهش می یابد که در نتیجه هزینه های تمام شده هم کاهش می یابند . در سطح سقف تیرچه بلوک هم پس از کف سازی از متریال ایزولاسیون استفاده می گردد و در زیر سقف تیرچه بلوک بسته به اینکه مصالح پر کننده از چه نوع باشد متفاوت است ، اگر بین تیرچه ها بلوک سفالی باشد زیر سقف با اندود گچ سطح صافی می باید و در صورتی که بین تیرجه ها از یونولیت استفاده گردد که این روش هم در ایران رواج چشم گیری یافته است باید به 2 صورت عمل زیر کرد زیرا گچ با یونولیت چسبندگی مناسبی ندارند .
اول اینکه در زیر سقف با رابیتز یک سطح صاف تشکیل میشود تا بتواند کچ را بر روی خود نگه دارد ، دوم روش ایدالی است که نتیجه بسیار بهتر از روش اول را دارد و آن استفاده از سقف کاذب می باشد ، از مزایای این روش تمیز تمام شدن کار و امکان دکوراتیو نمودن سقف کاذب است که اگر بخواهیم نتیجه یکسانی با استفاده از رابیتز گرفت در برخی طرح ها امکان پذیر نیست و در برخی موارد دیگر کاری بس مشکل می باشد .

مراحل اجرای تایل سقفی

 • اجرای زیرسازی
قبل از اجرای زیر سازی ، باید نوع و آرایش آن بر اساس دهانه سقف ، نوع پوشش ، نوع عایق گذاری و نوع مقاومت در برابر حریق ( در صورت اجرای ساختار های دارای کد حریق ) و از طریق جداول مندرج در دفترچه اخیر استخراج شود.
 • اجرای سازه تراز باربر
به وسیله ریسمان رنگ پاش ، خط تراز سقف کاذب بر روی دیوار مشخص می شود. سازه U (به عنوان سازه تراز باربر) در محل خود به وسیله عامل اتصال مناسب و در فواصل معین که در ادامه توضیح داده شده ، به دیوار زمینه متصل می گردد
 • ‏اجرای سازه های سقفی
سازه های  c ‏( سازه باربر سقف کاذب) در درون سازه های تراز قرار می گیرند. نشیمن گاه سازه های باربر روی بال سازه تراز باید حداقل  ۳۰ ‏میلیمتر باشد. فاصله این سازه ها بنا به نوع پوشش کاری می تواند ۴۰ ‏یا ۶۰ سانتیمتر باشد. بسته به عملکرد مورد نظر، ممکن است سازه ها به صورت تک یا دوتایی اجرا شوند.
 • اجرای بازشوها
بازشوهایی نظیر دریچه های بازدید، خروجی های تهویه و چراغ های توکار در سقف های کاذب به راحتی اجرا می شوند. در اجرای بازشوها، این موارد باید در نظر گرفته شوند: برای ایجاد یک بازشو در سقف کاذب ، استفاده از تمهیدات مناسب جهت حفظ استحکام ، یکپارچگی و ایستایی ساختار ضروری است. قاعده کلی کار بر این است که چنانچه اجرای بازشو موجب قطع سازه های سقفی شود، باید از سازه های کمکی برای حفظ یکپارچگی و ایستایی ساختار استفاده نمود.
‏جهت نصب ادوات نفودی نظیر روشنایی های سقفی توکار، در نظر گرفتن حداقل فضای تاسیساتی پشت سقف کاذب برای جا سازی این ادوات ضروری است. چنانچه وزن ادواتی نظیر روشنایی ها از میزان مجاز بیشتر باشد، استفاده از آویز های کمکی برای حفظ ایستایی ساختار ضروری خواهد بود.
 • نصب لایه عایق
در صورت نیاز، نصب لایه عایق در فضای خالی پشت سقف کاذب صورت می گیرد. اجرای این لایه باید به نحوی باشد که شکاف ، درز و یا فاصله خالی یبن قطعات عایق وجودنداشه باشد . همچنین، اصول حصیرچینی در نصب لایه عایق باید رعایت شود.
 • درزگیری و آماده سازی
پس از تکمیل ساختار سقف کاذب ، درزگیری و آماده سازی سطح صفحات برای پذیرش پوشش نهایی (نظیر رنگ) انجام می شود.